„Świeżo upieczony jabłecznik” – czym odtwarzać filmy z napisami na Maku

Fot. ArtNow314 / Flickr
„Makuserzy z brodą” twierdzą, że kiedyś na Makach oglądanie filmów z napisami po polsku było wielkim problemem. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W sieci można znaleźć przynajmniej kilka bardzo dobrych i darmowych odtwarzaczy, które radzą sobie z większością formatów video, w tym RealMedia Variable Bit Rate (.rmvb). Problemu nie stanowi też wyświetlanie napisów. Co więcej, w aplikacjach takich jak Mplayer czy VLC możesz zmienić rodzaj, wielkość czy kolor czcionki wyświetlanego tekstu. Oto kilka najlepszych darmowych programów do odtwarzania filmów z polskimi napisami.
Mplayer Extended

Mplayer Extended to trochę wzbogacona wersję oryginału, programu Mplayer. To lekki i intuicyjny w obsłudze, ale zarazem szybki, wydajny i rozbudowany program do odtwarzania większości (jeśli nie wszystkich) formatów nagrań video i audio. Mplayer Extended oferuje mnóstwo funkcji, jak np. wybór rodzaju, wielkości i kodowania czcionki do napisów (korzysta z czcionek zainstalowanych w systemie) czy equalizer audio i video.

W trybie pełnoekranowy widzimy też półprzeźroczysty panel z głównymi przyciskami sterującymi – w standardowej wersji nie znajdziemy tej funkcji. Do tego aplikacja nie zajmuje wiele pamięci i cechuje się dużą stabilnością. Podobno program obsługuje współpracuje też z pilotem Apple. Nie testowałem, bo nie mam ; )
Pobierz kodeki dla formatu .rmvb: TUTAJ
PYMPlayer

To interesujący polski program do odtwarzania filmów w większości formatów (między innymi divx, avi, rmvb, mkv) z napisami przy wykorzystaniu Mplayera. To pośrednik pomiędzy użytkownikiem, a Mplayerem. PYMPlayer jest bardzo prosty w obsłudze. Aplikacja sama pobiera napisy z NapiProjekt.pl i można nią sterować za pomocą pilota. Dodatkowo PYMPlayer oferuje kilka innych funckji, w tym konwersje napisów z formatu .txt na .srt, co może być bardzo przydatne jeśli korzystamy z Periana i Quick Time’a. Odtwarzacz został stworzony do pracy tylko w trybie pełnoekranowym i nie oferuje możliwości widoku okienkowego. Dostępne jest wtedy menu z kilkoma najczęściej używanymi opcjami, które można uruchomić poprzez przytrzymanie przycisku „Menu” na pilocie. Szkoda, tryb okienkowy w niczym by nie przeszkodził, a mógłby czasem pomóc.
Najnowsza wersja PYMPLayera obsługuje już filmy w formacie .rmvb. Aby było to możliwe musisz najpierw pobrać odpowiednie sterowniki . Jeśli nie zapamiętasz adresu to program sam Ci go poda przy próbie odtworzenia nagrania .rmvb.
PYM Player 3 działa tylko na Makach z procesorem Intel oraz systemie Mac OS X Leopard 10.5 lub nowszym.
VLC

Świetny odtwarzacz plików wideo oraz audio zarówno z dysku jak i Internetu. VLC potrafi otworzyć większość formatów video, audio i obsługuje napisy. Najnowsza wersja 0.9.9a bezproblemowo odtwarza też nagrania w formacie .rmvb. Ta darmowa aplikacja oferuje bogate możliwości zmiany ustawień, między innymi wybór rodzaju i wielkości czcionki, filtry video czy korektor graficzny. VLC obsługuje się w wielu okienkach – osobno otwiera się playlista, kontroler czy korektor graficzny.
Tutaj można znaleźć przydatny tutorial dotyczący kodowania i formatu napisów w VLC.
Quick Time + Perian (Front Row)

Quick Time można znaleźć praktycznie na każdym Maku. Odtwarzacz firmy Apple obsługuje stosunkowo nie wiele formatów nagrań video, ale po zainstalowaniu zestawu kodeków Perian otworzymy w nim niemal każdy film. Quick Time nie potrafi niestety poradzić sobie z filmami RealMedia Variable Bit Rate (.rmvb). Standardowo aplikacja nie wyświetla też napisów, jednak Perian umożliwia tę funckję. Więcej informacji na ten temat w poprzednik odcinku „Świeżo upieczonego jabłecznika” – jak oglądać filmy z napisami we Front Row.
Na koniec dodam tylko uniwersalną radę na wypadek problemów z wyświetlaniem polskich znaków w napisach. Spróbuj wtedy zmienić kodowanie znaków na CP1250.
Zdjęcie: ArtNow314 / Flickr.com
______
* “Świeżo upieczony jabłecznik” - cykl wpisów (pamiętnik) Macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa “Świat nadgryzionego jabłka” wraz z czytelnikami.
-
MACiek
-
marcin
-
Gosc






![Gwiazdy kina w reklamach Apple [wideo]](http://s1.blomedia.pl/applemania.pl/t/135x84/2012/04/samuel-iphone4s-42335.jpg)
![Niecodzienny sposób na transport iPhone’a 4S [wideo]](http://s2.blomedia.pl/applemania.pl/t/135x84/2012/04/6949843614-7878714de0-o-42406.jpg)




![GoFlex Satellite jeszcze lepszy niż wcześniej [test + konkurs]](http://s2.blomedia.pl/applemania.pl/t/135x84/2012/04/goflex-logo-42421-42655.jpg)








